04-9931825

צלצלו עכשיו

גם קרובי משפחה של חולי סמ"ג חייבים להיבדק בקולונוסקופיה כדי לוודא שאין להם ממצאים במעי הגס.

"בגלל מחלת אבי, הצטרפתי למספר קבוצות פייסבוק העוסקות בתחום סרטן המעי הגס – ונודעתי שם לאנשים שחטפו את המחלה גם בגיל צעיר מ 40 (שזה הגיל המומלץ להתחיל לעשות בדיקות קולונוסקופיה למי שבמשפחתו התגלתה המחלה).

אזרתי אומץ והחלטתי ללכת להיבדק כבר כעת, ולא לחכות לגיל המומלץ, כך שאם יש משהו במעי – שיתגלה עוד בהיותו פוליפ."

לפני כשנתיים התגלה לאבא שלי (היה אז בן 67) גידול ממאיר במעי הגס. לפני הגילוי היו לו המון סימנים שהוא התעלם מהם (כאבי בטן, יציאות תכופות ובמרקם לא תקין ואף דם בצואה) – וכשעשה את הקולונוסקופיה סוף סוף – זה כבר היה מאוחר מדי – הגידול היה גדול. הוא נאלץ לעבור מספר ניתוחים להסרת הגידול והגרורות שהגיעו לכבד, עבר מספר סבבי טיפולים כימותרפיה וכמובן שמדובר כיום באדם שונה לגמרי – מבחינת מצב הרוח ומבחינת התפקוד היומיומי.

אני איתי, בן 36, פוחד מאוד מכל מה שקשור לתחום הרפואה. בדיקות דם אני עושה בשכיבה עקב החשש לירידה חדה בלחץ הדם (התעלפות) בגלל הפחד ממחטים.

בגלל מחלת אבי, הצטרפתי למספר קבוצות פייסבוק העוסקות בתחום סרטן המעי הגס – ונודעתי שם לאנשים שחטפו את המחלה גם בגיל צעיר מ -40
(שזה הגיל המומלץ להתחיל לעשות בדיקות קולונוסקופיה למי שבמשפחתו התגלתה המחלה). אזרתי אומץ והחלטתי ללכת להיבדק כבר כעת, ולא לחכות לגיל המומלץ,
כך שאם יש משהו במעי – שיתגלה עוד בהיותו פוליפ.

תודה לאל, הבדיקה יצאה תקינה, אבל כוונתי היא לפנות לכל מי שחושש לעשות את הבדיקה. ראשית – לכו לעשות אותה.

החשש צריך להיות גדול יותר מלעבור את כל התהליך (כמו אבי) במידה וחלילה מגלים משהו מאוחר מדי.
שנית – החלק המאתגר היה ההכנה – יומיים וחצי של דיאטה (נמנעים מלאכול דברים מסוימים – אבל לא נשארים רעבים – בהחלט אפשרי) וחומרים משלשלים וזהו.
ברגע הבדיקה – מחברים הרדמה לוריד – ומבלי להרגיש, אתם אחרי הכל (סה"כ מורדמים במשך כחצי שעה, כולל ההתאוששות).
כשמתעוררים (מרגישים כמו לאחר שינה טובה) – אתם תהיו כבר לצד המלווה שלכם (תקבלו גם כוס תה ועוגה) ואת התוצאה תקבלו מידית מהרופא\ה המטפל.

חשוב שתבינו – גידול סרטני במעי מתחיל מפוליפ – גידול שפיר וקטן שניתן להסרה מיידית תוך כדי הקולונסקופיה ונותן לכם שקט לכ 3-5 שנים קדימה (עד הבדיקה הבאה).

אישית אני חושב שיש להכניס את הבדיקה הזו כחלק מבדיקות שגרה שיש לעשות לכל אדם בוגר החל מגיל 30 ואילך.
במידה והתגלה סרטן במשפחה הקרובה (הורים, אחים) – ממליץ להתחיל את סדרת הבדיקות כבר מאותו זמן.
סרטן המעי הגס הוא סרטן שבהחלט ניתן למניעה ע"י מעקב נכון.

בהזדמנות זו – אשמח להודות לרופאת הגסטרו המקצועית והנפלאה – ד"ר טובה ריניס – ולבית חולים אסותא בחיפה – שם ערכתי את הבדיקה.

אני מאחל לכולכם ולבני ביתכם – רפואה שלמה

עדויות נוספות

סמדר אורטס גלבר משתפת

באוקטובר 2019 נעניתי לדרישת האחות במכבי שאמרה לי במרץ מלאו לך 50 ,את זוכרת שיש סידרת בדיקות שצריך לעשות? אחת מהן הייתה בדיקת דם סמוי. הייתי ילדה טובה כזו שאומרים לה תבדקי שלא יהיו צרות ואני רק מהפחד של אולי אם לא אבדוק אז דווקא יקרה משהו ואצטער על כך, מן תחושה כזו שאם לא אעשה ביטוח בטוח יקרה משהו ,חוק מרפי מכירים?

קרא עוד »
דילוג לתוכן