למידע נוסף חייגו 04-9931825

פסק הלכה קורא לכל חרדי להבדק בקולונוסקופיה

קולונוסקופיה - מעכשיו גם ברחוב החרדי

פסק הלכה חדש, עליו חתמו חמישה רבנים בכירים, קורא לכל החרדים (נשים וגברים) מעל לגיל 50 לגשת לבדיקת קולונוסקופיה לאיתור סרטן המעי הגס. אף שהבדיקה אינה נכללת בסל התרופות לאנשים שאינם נמצאים בקבוצות סיכון, היא מאושרת למבוטחי קופ"ח הדורשים אותה, ופסק ההלכה החדש צפוי להביא לנהירה המונית של בני העדה החרדית לביצוע הבדיקה.

התוצאה, על פי ההערכות, תהיה ירידה משמעותית בתחלואה מהמחלה במגזר החרדי, שאינו מקפיד על רפואה מונעת.

היוזמה הזאת משתלבת בקמפיין הארצי שמובילה עמותת 'צו מניעה' לעידוד הציבור להיבדק כדי למנוע את המחלה יחד עם ארגון רופאי הגסטרו. 15 מהרופאים הבכירים בתחום חתמו על תמיכה בפסק ההלכה. באתר של צו מניעה' ניתן למצוא את הפרטים של כל מכוני הגסטרו בארץ. הבדיקה נעשית על חשבון כל קופות החולים.

לקביעת תור ולרשימת המכונים- לחצו כאן

Doctors ruled

פסקי הלכה בענייני רפואה מופצים בעדה החרדית אחת למספר שנים. לפני כ-14 שנה הופץ פסק הלכה המחייב את כלל הנשים במגזר לגשת לבדיקת ממוגרפיה, לאיתור סרטן השד. פסק ההלכה הביא לעליה דרמטית במספר הנשים החרדיות הניגשות לבדיקה, וככל הנראה תרם משמעותית לעלייה בשיעור האבחונים, וגם לירידה בתמותה מהמחלה.

על פסק ההלכה החדש חתומים חמישה רבנים: הרב יצחק זילברשטיין, יו"ר ועד ההלכה של מעייני הישועה; הרב ניסים קרליץ, הנחשב לגדול דור אליו כפופים כ-100 דיינים ברחבי הארץ; הרב משה שאול קליין, המשמש דיין בבית דין; הרב שמעון בהדני, חבר מועצת חכמי התורה של ש"ס; והרב שריאל רוזנברג, אב בית דין.

פסק ההלכה

The fatwa tzav menia

 

יתד נאמן, רפואה, 2 באוגוסט 2016: "אבחון מוקדם של סרטן המעי הגס מציל חיים"- לחצו לקריאת הכתבה

אתר ווינט, 22 לינואר 2015: "פסק הלכה חדש קורא לחרדים: חובה לבצע קולונוסקופיה" - לחצו לקריאת הכתבה

אתר "הידברות", 30 למרץ 2015:"פסק הלכה חדש- קולונוסקופיה לכל מי שעבר את גיל 50" - לחצו לקריאת הכתבה

 

פרופ' יונתן הלוי, בכיר במערכת הבריאות תומך בקולונוסקופיה

פרופ' הלוי, מנהל בי"ח שערי צדק, קורא לציבור בכלל ובמיוחד לנשים וגברים חרדים לקחת אחריות על הבריאות שלהם ולהיבדק בהקדם בבדיקת הקולונוסקופיה למניעת סרטן המעי הגס. פרופ הלוי מסביר שהבדיקה מסירה את הפוליפים השפירים וכך מקטינה כמעט לחלוטין את הסיכון לחלות בסרטן. הבדיקה מתבצעת על חשבון קופ"ח שלכם ולכן נדרשת יוזמה אישית כל עוד אנו בריאים לבקש את הבדיקה.