למידע נוסף חייגו 04-9931825

בדיקה לגילוי סרטן המעי הגס באמצעות גלולת מצלמה

מסע אל תוך המעי הגס – אנדוסקופיה באמצעות גלולה מצלמת

פרופ’ רמי אליקים – המכון לגסטרואנטרולוגיה ומחלות כבד,בית החולים שיבא, תל השומר 3.2011

סרטן המעי הגס הינו אחד הסרטנים הבודדים הניתנים פרקטית למניעה, שכן רוב רובם של המקרים מתפתחים מפוליפים שפירים. באם נאתר את הפוליפים בשלב מוקדם ונכרות אותם המעבר לגידול ממאיר ימנע. לאור זאת ישנו מאמץ ניכר מצד מערכות הבריאות במדינות רבות לקדם את המודעות ואת המניעה/גילוי מוקדם של סרטן המעי הגס.

האמצעים הממומנים לגילוי מוקדם שונים במדינות שונות וכוללים, החל מגיל 50 והלאה, בדיקה שנתית של דם סמוי  בצואה, בדיקה אנדוסקופית של המעי הגס השמאלי (סיגמואידוסקופיה), בדיקה אנדוסקופית של כל המעי הגס (קולונוסקופיה) וכן בדיקה באמצעים רנטגניים ( CT או MRI ) המכונה קולונוסקופיה וירטואלית.

נכון להיום האמצעי הטוב ביותר העומד לרשותנו היא קולונוסקופיה רגילה שכן היא גם סורקת את כל המעי הגס וגם מאפשרת כריתה של פוליפים באם ישנם. לצערנו, ההיענות לביצוע  בדיקה זו בקרב הציבור נטול התלונות בשנות ה-50 לחייו אינה גבוהה. הסיבות לכך כוללות את הרתיעה מהכנסת מכשיר חודרני לגוף, החשש מהרדמה/טשטוש, הפחד מכאב ומסיבוכים. פיתוח גלולה מצלמת למעי הגס עשויה לפתור חלק ניכר מחששות אלה , שכן היא נלקחת כמו כדור דרך הפה, ואינה כרוכה בטשטוש, קרינה או כאב.

מהי הגלולה המצלמת למעי הגס:

 מדובר בכמוסה במימדים של 11 מ”מ  על 31 מ”מ, המורכבת ממקור אור, מצלמות משני צידי הגלולה, סוללה ומשדר. הציפוי החלק לחלוטין ומבנה הכמוסה מאפשרים בליעה קלה יחסית ומניעת הידבקותה לדופן מערכת העיכול.  הגלולה נעה לאורך מערכת העיכול באמצעות ההניע הטבעי וחומרים פרוקינטיים, מהפה לפי הטבעת, בעודה מצלמת ומשדרת. גלולה טיפוסית מכילה סוללה המאפשרת 10-11 שעות עבודה, צילום  בקצב של  2 עד  35 תמונות בשנייה, כתלות במהירות התנועה של הגלולה. שדה ראיה הינו  °172 (קרי כמעט 360 מעלות משתי המצלמות). התמונות משודרות ונקלטות באמצעות מערכת של  חיישנים המוצמדים באמצעות מדבקות לדופן הבטן ומשם למקלט.

עבור המטופל מדובר בבדיקה קלה יחסית, הנעשית באופן אמבולטורי.

ההכנות לבדיקה בשלביה הראשונים דומות מאוד להכנה לקולונוסקופיה רגילה. יום לפני הבדיקה , הנבדק נמצא על כלכלה נוזלית בלבד. בערב שלפני הבדיקה שותים שני ליטר של תמיסת מרוקן חדש וכך גם בבוקר שלמחרת. במהלך הבדיקה, כתלות במיקום הגלולה, יקבל המטופל הוראה ע”ג מסך ה-LCD של המקלט, לשתות כמות קטנה של חומר משלשל  כדי להגביר את תנועת הגלולה במעי הדק ולהובילה בהקדם האפשרי למעי הגס.

בדיקה ממוצעת נמשכת כ-4-6 שעות משלב הבליעה. החולה אינו מרותק ויכול לנוע בחופשיות במשך כל שעות הפעולה של הגלולה. כל השלב של בליעת הגלולה והלאה נעשה היום במרפאת בית החולים, אך המערכת בנויה לכך שהבדיקה כולה יכולה להיעשות בבית הנבדק, מה שהופך אותה לאטרקטיבית יותר ואם היא נעשית בסוף השבוע גם לא תגרום להפסד ימי עבודה.

ב-2009 פורסמה עבודה רב מרכזית ישראלית עם הקפסולה מהדור השני.

Eliakim R, Yassin K, Niv Y, Metzger Y, Lachter J, Gal E, Sapoznikov B, Konikoff F, Leichtmann G, Fireman Z, Kopelman Y, Adler SN. Prospective multicenter performance evaluation of the second-generation colon capsule compared with colonoscopy. Endoscopy 2009; 41:1026–1031.

בעבודה זאת הייתה הקולונוסקופיה הרגילה “מדד הזהב” למרות הידיעה שגם שיטה זו רחוקה מלהיות מושלמת ובמציאת פוליפים בגודל הנע בין 6-10 מ”מ היא עלולה לפספס עד 20%.

הרגישות של הגלולה בזיהוי פוליפים הגדולים מ- 6 מ”מ וקטנים מ-10 מ”מ הייתה 89% ו-80% בהתאמה, והסגוליות נעה בין 76% לפוליפים הקטנים ו- 88% לפוליפים הגדולים יותר. יכולת החיזוי השלילי הייתה 96% ו- 98% בהתאמה. תוצאות אלה טובות הן בהשוואה לקולונוסקופיה וירטואלית והן ביחס לקולונוסקופיה רגילה.

ההוריות לביצוע הבדיקה:

ההוריות הקיימות לביצוע אנדוסקופיה של המעי הגס באמצעות גלולה מצלמת כוללות כיום:

הבדיקה מיועדת לנבדקים בהם קולונוסקופיה רגילה נכשלה מסיבה טכנית (INCOMPLETE COLONOSCOPY ).

או לנבדקים אשר אינם יכולים לעבור קולונוסקופיה מסיבות רפואיות

קהל יעד נוסף הם אותם אנשים המפחדים מהבדיקה הרגילה-אם זה פחד מנזק פוטנציאלי, פחד מטשטוש, מכאב ועוד.

אם תוצאות העבודות האחרונות יחזרו על עצמם בעבודות נוספות, והחיזוי השלילי של הבדיקה יהיה גבוה כמתואר, תוכל הגלולה המצלמת למעי הגס להוות בדיקת סינון לפני קולונוסקופיה, במסגרת בדיקות סקר של האוכלוסייה הכללית.

לקבל מידע נוסף על בדיקה באמצעות גלולת מצלמה

התקשרו לבסט מדיקל – 050-3348712 (מיקי) 
או אסותא רעננה- 052-5526400 (אסנת)

או לחצו כאן