למידע נוסף חייגו 04-9931825

תסמינים במערכת העיכול שלא כדאי להתעלם מהם

עדי להט | הארץ, מדור בריאות | 12.7.20

כאבי בטן ותופעות נוספות במערכת העיכול יכולים להיות סימנים למצבים מסוכנים גם אם הם לא חזקים במיוחד. כדאי לשים לב ולהקפיד לברר את הסיבה להופעתם כדי לא להגיע למצבים שבהם כבר מאוחר מדי ואי אפשר לטפל.

“הלכתי לרופא והוא אמר שהכול בסדר, שאני צעירה”, מספרת ג’. “הוא הסביר שכאב הבטן שלי חסר משמעות ושהוא לא מסוכן, ולכן לא צריך לבצע כל הערכה נוספת”. במהלך השנים שבהן אני מטפלת באנשים נתקלתי לא אחת במחלות שונות שאובחנו מאוחר, ולפעמים זה גם היה מאוחר מדי.

הטיפול במחלות ובמצבים רפואיים של מערכת העיכול יכול להיות קצר ופשוט, אלא שצריך להיות מודעים לתסמינים שונים שלפעמים נראים לא מזיקים אך יכולים להתפתח למחלות קשות או להתריע על קיומן.

אלה כמה שינויים שכדאי לשים לב אליהם ולהתעקש על בירור מלא של התלונות למרות מה שנראה כמו אזעקת שווא.

כאב בבטן העליונה

אחד התסמינים הנפוצים ביותר, ששכיחותם עלתה לאחרונה, הוא כאבים בבטן העליונה. אנשים רבים נוטים לסבול מהם בעיקר בעת לחץ, ומי לא סובל מסטרס בחודשים האחרונים?

כאב קצר, חד פעמי וחולף לא מחייב בדיקות מקיפות. אולם אם הכאב חזק, עקשני, חוזר או מערב תסמינים נוספים כמו קוצר נשימה, בחילות והקאות או גורם להתעוררות בלילה יש להמשיך בבירור.

אחד התסמינים הפחות אופייניים של תעוקת לב הוא כאבים בחלק העליון של הבטן, ובמקרה כזה אבחנה מוקדמת וטיפול מהיר יכולים לשנות כליל את התוצאה לטווח ארוך. לכן, אם סובלים מכאב שמחריף בעיקר בעת מאמץ גופני ומלווה בקוצר נשימה מומלץ לפנות לבירור לבבי.

שינוי באורח החיים מוביל לשינוי ביציאות. אם הגוף לא חוזר לעצמו כדאי לבדוק בעיות מבניות במעי כמו היצרות, גידול ודלקת, או בעיות תפקודיות של המעי.

סיבה נפוצה אחרת לכאבים בבטן העליונה היא מחלה פפטית, כלומר כיבים בקיבה או בתריסריון. במקרים אלה הכאב עז, מחמיר בצום ובין הארוחות ומעיר את החולים בלילה גם כשהם שקועים בשינה עמוקה. הסיכוי ללקות בכיב עולה מאוד כשמשתמשים בתרופות נוגדות כאב נפוצות מסוג נוגדי דלקות שאינם סטרואידים (NSAIDs), שבדרך כלל מכילות את החומר איבופרופן ונמכרות בשמות מסחריים כמו נורופן, אדוויל, וולטרן וארקוקסיה. הסיכון עולה אם קיימת היסטוריה משפחתית של מחלת כיבים ובנוכחות החיידק הליקובקטר פילורי.

האבחנה נעשית לרוב באמצעות בדיקת גסטרוסקופיה: צינור דק וגמיש שבו עובר סיב אופטי ומצלמה מוחדרים דרך הפה אל הוושט, וממנו לקיבה ולתריסריון. הבדיקה נעשית לרוב בטשטוש, היא נמשכת כמה דקות ואינה גורמת אי נוחות או כאב.

הטיפול בכיבים לרוב פשוט ביותר. לעתים המטופלים נדרשים רק להפסיק את השימוש בתרופה שגורמת את הבעיה, פעמים אחרות הם מקבלים תוספת של תרופה סותרת חומצה שמסייעת לרירית הקיבה להתחדש ולהתגבר על הכיב, ויש גם מטופלים שאצלם מתגלה החיידק הליקובקטר פילורי והם מקבלים טיפול אנטיביוטי להכחדתו.

סיבה נפוצה אחרת היא אבני כיס המרה. במקרים אלו הכאבים מוחמרים לרוב לאחר האוכל, בעיקר לאחר אכילת מאכלים שומניים הגורמים להתכווצות הכיס ולהפרשת נוזלי מרה. האבחנה פשוטה אף יותר מאשר במקרה של כיב והיא נעשית באמצעות בדיקת אולטרסאונד לבטן העליונה כדי להשיג הדמיה של מערכת המרה והכבד. הטיפול במקרה של התקפים חוזרים של עווית המרירה (התרגום העברי היפה למונח המוכר באנגלית Biliary colic) הוא כריתת כיס המרה. הניתוח נעשה לרוב בצורה לפרוסקופית, כלומר ללא חיתוך מלא של דופן הבטן, וההחלמה ממנו מהירה.

שינוי ביציאות

מגפת הקורונה והשינוי באורחות החיים שנכפה עלינו בחודשים האחרונים גרם לכך שרבים שינו את הרגלי התזונה והפעילות הגופנית שלהם. התוצאה של ארוחות מרובות מסביב לשעון, תזונה מעוטת סיבים והמעטה בפעילות הגופנית יכולה להיות ריבוי יציאות, הפחתה שלהן יחסית לנורמה ושינוי צורני.

אם השינוי אינו חולף עם החזרה לתזונה ולפעילות גופנית סדירה מומלץ לפנות לרופא להמשך בירור מפני שהוא יכול להעיד על בעיות מבניות במעי כמו היצרות, גידול ודלקת, או בעיות תפקודיות של המעי ובהן התכווצות מופחתת בגלל תרופות שונות, מחלות רקע כמו סוכרת ועוד.

הבירור יכלול בדיקות מעבדה ובמקרה הצורך קולונוסקופיה להערכת מבנה המעי, שבה מוחדר צינור דק וגמיש דרך פי הטבעת לצורך סקירה מלאה של המעי הגס. בדיקה זו מומלצת בארץ בשגרה גם ללא תסמינים לאנשים שחצו את גיל 50, אולם במקרים רבים הבדיקה מומלצת אפילו קודם לכן. איגוד הסרטן האמריקאי הקדים את גיל ההמלצה לביצוע קולונוסקופיה כבדיקת סקר ל-45 בעקבות העלייה בשכיחות הגידולים באנשים שגילם פחות מ-50.

דימום מפי הטבעת

תסמין נפוץ הוא דימום מפי הטבעת. למשל, נשים לאחר הריונות ולידות סובלות מדימומים לסירוגין, הסיבה לרובם היא טחורים – כלי דם באזור פי הטבעת שמתרחבים ומפריעים לזרימה תקינה של הדם. לפעמים כלי הדם האלה נסדקים ונוצר בהם דימום. במקרים מסוימים יכול להיגרם איבוד דם ניכר, ואם זה אירוע שמתמשך לאורך זמן יכולה להופיע אנמיה שתסמיניה הם חולשה ותופעות נוספות.

רבים נוטים לשייך כל דימום מפי הטבעת לטחורים ולהתעלם ממנו, בעיקר אנשים צעירים. נכון שפעמים רבות זהו אכן הגורם, אולם חייבים לזכור שייתכנו גורמים נוספים ובהם גידולים במעי או מחלות דלקתיות של המעי הגס. מקרים אלו מחייבים המשך בירור שכן זיהוי הבעיה וטיפול מוקדם יכולים למנוע הידרדרות במצב. גם כאן, הבדיקה הראשונית להמשך בירור היא קולונוסקופיה.

פגיעה בתיאבון וירידה מהירה במשקל

תסמין נוסף המחייב בירור כשהוא נמשך זמן רב הוא ירידה ניכרת בתיאבון ובמשקל. לא מדובר בשינוי תזונתי מכוון שמוביל לאיבוד משקל אטי ומבוקר, אלא לירידה מהירה במשקל המלווה בחוסר תיאבון. הסיבות יכולות להיות רבות ומגוונות, אחת הנפוצות ביותר הוא דיכאון קליני.

דיכאון, בייחוד בקרב האוכלוסייה המבוגרת, יכול לגרום לאובדן משקל ניכר. עם זאת, גם אם מאובחן דיכאון יש לשלול סיבה אורגנית לירידה במשקל ובירור התחלתי יכלול בדיקות מעבדה מקיפות כולל ויטמינים כמו B12 ותפקודי בלוטת התריס, ובמקרה הצורך גם בדיקות הדמיה כמו אולטרה סאונד וCT.

כאבי בטן תחתונה

כאבים בחלקה התחתון של הבטן יכולים להיות מסיבות פעוטות כמו מעבר גזים במעיים או להיות תוצאה של מצבים מסוכנים כמו דלקת התוספתן. אחת האפשרויות הנפוצות ביותר להופעתם של כאבים באזור זה, בעיקר בקרב נשים צעירות, היא אנדומטריוזיס.

התסמונת מאופיינת על ידי גדילה של תאי רירית רחם שנדדו משם ונצמדו לאיברים אחרים או בחלל הבטן. תסמין אופייני לאנדומטריוזיס הוא החמרה בכאבים בעת הווסת, והבירור כולל בדיקה גינקולוגית מקיפה ואולטרה סאונד גינקולוגי.

כאבי בטן תחתונה יכולים לנבוע גם מבעיה במערכת העיכול התחתונה, בעיקר במעי הגס, אך גם מבעיות בקצה המעי הדק שמתחבר למעי הגס. המקור לכאבים כאלה יהיה דלקת במעי או גידול והאבחנה נעשית לרוב באמצעות קולונוסקופיה.

ד”ר עדי להט היא רופאה בכירה במכון הגסטרואנטרולוגי – בית חולים שיבא, תל השומר