למידע נוסף חייגו 04-9931825

סרטן המעי הגס בקרב צעירים

YOU ARE NEVER TOO YOUNG

החשיבות של הנושא 'החם' הזה הודגמה באפן טרגי אצל חולה צעירה, בישראל, שהגיעה ליועצת תזונה עם תלונות על כאבי בטן ושינויים בהרגלי היציאה.
התזונאית (איני יודע אם היתה מקצוענית אקדמאית) הציעה לה כל מיני שינויים בתזונה ואורחות חיים ובמשך שבועות המשיכה לנסות ולהציע פתרונות מבלי לדעת שהתסמינים שהחולה התלוננה עלולים לנבוע מסרטן המעי הגס
גם רופאי המשפחה מהססים מול חולים צעירים עם תסמינים ולעתים מאחרים באיבחון (בדיקת קולונוסקופיה). גם הם בד"כ לא מודעים לעובדה שלמעלה מ - 300 מקרים חדשים מאובחנים כל שנה בישראל אצל נשים וגברים צעירים בגילאים 20-30-40 שנים. (300 צעירים מכלל 3000 חולים נוספים כל שנה).
אין הכוונה ליצירת פאניקה בין הצעירים אלא להביא את הנושא לידיעת אנשי המקצוע. הצעירים צריכים להיות מודעים לתסמינים המחשידים ולדרוש בדיקת קולונוסקופיה במקרים אלו.

נפטרה מסרטן מאבחון שגוי: "הרופא כתב שהיא מרגישה טוב"

שחר איש שלום, אם לשניים, נפתרה בגיל 43 עקב אבחון לקוי של הרופא. הסימן המחשיד למצבה הופיע עוד בשנת 2014, רמת ההמוגלובין של המנוחה ירדה בקצב מהיר, תוך פחות משנה, מ 13.6 ל- 11.9. המנוחה פנתה לרופא מספר פעמים, קיבלה כדורי ברזל ו B12, אך לא זכתה להפניה לאבחון מקצועי ומעמיק.

לקריאת הכתבה על שחר ב Ynet לחצו כאן

לימור לוי ז"ל (43)

לימור לוי נפטרה במאי 2017 ממחלת סרטן המעי הגס כשהיא בת 43. ארבע פעמים הגיעה לימור לרופאת המשפחה ובכל פעם הטיפול היה שגוי. כשגילו שהיא חולה בסרטן המעי הגס, הגידול כבר שלח גרורות ולא ניתן היה להציל אותה.

לקריאת הכתבה על לימור בידיעות אחרונות לחצו כאן

לימור לוי

סיגלית מספרת: הבן שלי אלעד בוקארה נפטר בגיל 29 מסרטן מעי גס גרורתי בינואר 2018  - לחצו לקריאה

אלעד בוקארה ז"ל, נפטר בגיל 29 מסרטן מעי גס גרורתי בינואר 2018

אלעד בוקארה ז"ל, נפטר בגיל 29 מסרטן מעי גס גרורתי בינואר 2018

עדות נוספת של רינת (שם בדוי)

הרופאה אמרה שהכל בסדר וככל הנראה משהו פסיכולוגי וזה בגלל שאני רוצה חופשת מחלה מהעבודה

הכל התחיל כמה ימים לפני יום הולדת 37, התחילו לי כאבי בטן.

כל פעם הלכתי לרופאת המשפחה בקופת חולים "כללית", היא אמרה שהכל בסדר וככל הנראה שזה משהו פסיכולוגי וזה בגלל שאני רוצה חופשת מחלה מהעבודה. עזבתי את העבודה וחשבתי שאולי יש לי באמת בעיה נפשית אבל הרגשתי שהבטן מתנפחת, היו לי כאבי תופת, לא יכולתי לאכול.

בוקר אחד  הלכתי שוב לרופאה והתעקשתי שיראה אותי כירורג, גם ממנו קיבלתי על הראש וצעק עליי שהוא מקבל רק מקרים דחופים וניתוחים, עשה בדיקה ידנית ואמר שאני סתם מתעקשת והכל בסדר. למרות הכל נתנו לי הפניה לבדיקת - CT של הבטן שיצאה תקינה.

עברנו בית לכתובת חדשה והגעתי למרפאה אחרת בעיר, לאחר יציאה היה לי דימום קרטאלי (דם גלוי בצואה)  והלכתי שוב לרופאה אחרת ולכן הפעם נשלחתי לקולונוסקופיה. הגעתי לקולונוסקופיה ובאמצע הבדיקה שמעתי את הרופאה צועקת שצריך פיענוח דחוף של הפתולוגיה, הבדיקה ערכה יותר זמן מכיוון שהיה דימום במעי. לאחר הבדיקה, נאמר לי לגשת לרופאה כי נמצא גידול שנחשד כסרטני. נשלחתי שוב ל-CT שיצא פעם נוספת תקין לגמרי ! לאחר שבועיים – שבועיים וחצי כבר נותחתי בעפולה להסרת הגידול יחד עם קטע מהמעי. חודש לאחר הניתוח התחלתי טיפולי כימותרפיה למשך חצי שנה.

כיום אני בריאה וממשיכה בבדיקות מעקב

לולא ההתעקשות שלי להגיע לבדיקת קולונוסקופיה, הסיפור הזה היה נגמר הרבה יותר גרוע

צעירים מדי למות ?

מאמר של פרופ' ישי לכטר, מומחה גסטרו בעל ניסיון עולמי באיבחון ומניעת סרטן המעי הגס. עובד ברמב"ם, מרצה בטכניון.

כשקשיש בן 90 מאובחן בסרטן, כמו סרטן המעי הגס ומת מהמחלה אנו נוטים לקבל את המקרה באופן טבעי ושגרתי. בישראל היום, לפי נתוני משרד הבריאות בשנת 2017, כ3-4 נשים וגברים מתים כל יום מסרטן המעי הגס. האם אילו בד"כ זקנים ? שעברו תוחלת חיים ארוכה?
בשנת 2017 כ – 3000 נשים וגברים צפויים להיות מאובחנים בסרטן המעי הגס, האם יש בינהם גם צעירים ? ההנחיות הרפואיות של מערכת הבריאות מיועדת לבני 50-75 שנים וקוראת להם להיבדק כל שנה בדם סמוי. פחות ממחצית מהם מקפידים על ביצוע הבדיקות באופן שיגרתי. המצב דומה בכל 4 הקופות.

אנו יכולים וחייבים לעשות יותר כדי להציל חיים.

מה לגבי הצעירים מתחת לגיל 50? הנתונים הסטטיסטיים במדינות המערביות מצביעים על עליה מדאיגה בשכיחות סרטן המעי הגס אצל צעירים וצעירות. הרבה מתחת ל-50 שנים. יש הנחיות לאילו שבני המשפחה מדרגה ראשונה חלו בסמ"ג, להיבדק בקולונוסקופיה כבר מגיל 40 שנים. אולם איך יכולים צעירים לדעת אם הם בקבוצת סיכון, כולל סיווג תורשתי של גנים המגדילים את הסיכון לחלות, אם בני המשפחה עברו בדיקת קולונוסקופיה וכרית פוליפים טרום סרטניים – הם לא יכולים לדעת! בנוסף, בשנים האחרונות מתפרסמים מחקרים רבים שמצביעים על עליה בשכיחות המחלה גם בין בני 30 ו- 40 שנים ללא סיפור משפחתי.
במדינות מערביות מובילות התפרסמו מחקרים בשנים האחרונות שמצביעים על עליה דרמטית בשכיחות סרטן המעי הגס בין הצעירים. בארה"ב מדדו עליה של 1.6% כל שנה בעשר השנים האחרונות לעומת ירידה בשכיחות המחלה אצל בני 50+. דווקא אצל אילו שנולדו אחרי 1990 מסתמנת עליה לא מוסברת בשכיחות המחלה. באוסטרליה וגם בניו-זילנד דיווחו על 7.5% צעירים חולים מכלל החולים וכנ"ל בארה"ב.
הגישה לטיפול במקרים אילו חייבת להשתנות. רופאי המשפחה צריכים להיות מודעים לסיכון ולהפנות את המטופלים הצעירים, המדווחים על תסמינים חשודים, בהקדם לבדיקת קולונוסקופיה. רק כך ניתן למנוע את מקרי המחלה הקשים נגרמו בין היתר עקב אבחון מאוחר. אין עדיין בשום מדינה וגם לא בישראל המלצות רשמיות להוריד את הגיל שבו מתחילים בבדיקות סקר. אבל, גם הצעירים וגם הרופאים חייבים להיות ערניים לגורמי הסיכון ולתסמינים המחשידים ולפעול במהירות כדי לאבחן אם קיים סרטן במעי בהקדם.

מהם גורמי הסיכון להתפתחות סרטן המעי הגס מלבד הגעה לגיל 50 ?

השמנת יתר וחוסר פעילות גופנית הם גורמי סיכון. מעשנים – אתם בסיכון מוגבר לסרטן לאורך כל מערכת העיכול. צריכת כמויות גדולות של בשר אדום כזה שהיה על הגריל/מנגל משחרר גורמים מסרטנים למערכת העיכול. גם בשר מעובד ומשומר כנקניקים ונקניקיות מגדיל סיכון. גברים חולים כ- 5 שנים בממוצע לפני גיל הנשים החולות

מהם התסמינים לסרטן המעי הגס – מתי צעירים צריכים לבקש מרופא המשפחה להיבדק בקולונוסקופיה ?

  • שינויים בהרגלי היציאה, כלומר שבועות של שלשול או עצירות אצל מי שהיציאות היו סדירות מחייבים בדיקה.
  • הגידול עלול לחסום את המעי הגס, באופן חלקי, ואז יש צורך להתפנות לעתים תכופות או שהיציאות       מימיות. תדירות היציאות הנורמלית נעה בטווח של בין 3 לשבוע עד 3 ביום.
  • המצאות של דם טרי בצואה מלווה בעייפות מצביעה כנראה על אנמיה (חוסר בכדוריות דם אדומות).
  • תוצאה חיובית בבדיקת דם סמוי (FIT) ) מחייבת לעבור בדיקת קולונוסקופיה בהקדם
  • חולשה מתמשכת, ירידה מהירה במשקל, כאבי בטן ממושכים – כולם תסמינים מחשידים.

עקב השכיחות הנמוכה להופעת סמ"ג לפני גיל 50, במקרים רבים האבחון נעשה מאוחר ולעתים מאוחר מדי ואז סיכויי ההחלמה נמוכים. חשוב לזכור שאבחון המחלה בשלב מוקדם מגדיל את סיכויי ההחלמה . 60% בממוצע מהחולים מחלימים ולכן אין לשקוע בייאוש או פטליזם אלא לנקוט בפעולות להשגת אבחון מוקדם שעשוי להוביל להחלמה.

איך נבדקים ?

יש לפנות לרופא/ה המשפחה. יש לבדוק את ההיסטוריה המשפחתית ולהכיר את כל גורמי הסיכון האישיים. אל תקבלו בקלות מהרופאים הסברים שאתם צעירים מדי לחלות בסמ"ג – אם יש תסמינים חייבים להיבדק. קיבלתם הפניה לבדיקת קולונוסקופיה – אל תדחו ואל תדחיקו. הבדיקה נמשכת כ 20 דקות, נעשית בטשטוש ללא כאב, הסיכון נמוך מאד במיוחד אצל נבדקים צעירים.

Prof Yishai (Jesse) Lachter MD
Institute of Technology- Faculty of Medicine
Gastroenterologist, Rambam Healthcare CampusTechnion, Israel

אל תתעלמו מהתסמינים המחשידים רק בגלל שאתם צעירים. החיים שתצילו הם החיים שלכם!

למידע נוסף אודות בדיקת קולונוסקופיה לחצו כאן