למידע נוסף חייגו 04-9931825

בדיקת דם סמוי HEMOCULT SENSA

לצפיה בטבלה המשווה בין היתרונות והחסרונות של בדיקות לאבחון ומניעה, לחצו כאן

בדיקת דם סמוי בצואה - שיטת HEMOCULT SENSA

בדיקת דם סמוי בצואה מאפשרת גילוי מוקדם של גידולים מדממים במעי הגס, אך אין בה כדי למנוע ממש את מחלת הסרטן. אם נתגלה פוליפ במעי, ניתן להסירו באמצעות קולונוסקופיה ובכך למנוע את הסיכון לפתח סרטן של המעי הגס בעתיד.
שיטה זאת מקובלת עשרות שנים במדינות רבות ונכללת בתוכנית הלאומית של משרד הבריאו מהם יתרונות הבדיקה?

בדיקת דם סמוי בצואה כלולה בסל הבריאות וניתנת ללא תשלום לאוכלוסיה מגיל 50 ומעלה ועבור קבוצות בסיכון גבוה בשל היסטוריה משפחתית.
הבדיקה פשוטה יחסית ומתבצעת בבית, אינה פולשנית ולא כרוכה בכאב.
למה כדאי לשים לב?
הבדיקה אינה מגלה ממצאים בשלביהם הראשוניים אלא מאתרת פוליפים מדממים בלבד או כאלה שהפכו לממאירים.
דיוק ורגישות הבדיקה אינם גבוהים.
במקרים רבים, הופעת דם סמוי בצואה אינו בהכרח ביטוי להימצאות גידול סרטני במעי הגס בשל העובדה שכל מקור דימום לאורך מערכת העיכול, מהחניכיים ועד לפי הטבעת עשוי לגרום לכך. כמו כן, יתכנו מצבים בהם תוצאת הבדיקה שלילית למרות הימצאותו של גידול במעי.

FOBT1כיצד מבצעים בדיקת דם סמוי בצואה?
על מנת לשפר את אמינות תוצאות הבדיקה, לפני ביצוע הבדיקה יש להיוועץ עם הרופא על שלבי ההכנה הכוללים תזונה מתאימה והפסקת נטילת תרופות מסוימות. כך למשל, במשך מספר ימים, יש להימנע מאכילת מזונות "אדומים" שעלולים להטעות את הבדיקה ולהיחשב כדם.
ערכת הבדיקה, המכילה שלוש מעטפות וקיסמים ניתן לקבל מהרופא המטפל, האחות או ביחידת המעבדה בסניף קופת החולים. הבדיקה מתבצעת באופן עצמאי בבית. אחת ליום ובמשך שלושה ימים ברציפות, יש לקחת דגימת צואה ולמרוח על גבי המקום המסומן במעטפה. את שלושת המעטפות יש להעביר ליחידת המעבדה לפענוח.

FOBT2

 

לאחר הבדיקה?
תוצאות המעבדה יגיעו לרופא המטפל תוך מספר ימים. במידה ותוצאות המעבדה חיוביות, הן מעידות על דימום בדרך כלל ומחייבות ביצוע בדיקת קולונוסקופיה לאבחון מדויק יותר וטיפול במידת הצורך.

FOBT3

מה התדירות שבה יש לבצע את הבדיקה?
מומלץ לבצע בדיקת דם סמוי בצואה בכל שנה, בגיל שבין 50 עד 75, על מנת לוודא שאין סימני דימום בתוך הצואה.

לבירורים, שאלות ותגובות ניתן לפנות ל - צרו קשר