למידע נוסף חייגו 04-9931825

קולונוסקופיה וירטואלית

לצפיה בטבלה המשווה בין היתרונות והחסרונות של בדיקות לאבחון ומניעה, לחצו כאן

בדיקת קולונוסקופיה וירטואלית הוכנסה לשימוש לפני מספר שנים בישראל ובעולם. הבדיקה מאבחנת את המעי הגס תוך שימוש במכשיר ה- CT. שיטה זו, עדיין בשלבי למידה בעולם ובארץ ולאחרונה (מרץ 2008) הומלץ בארה"ב לבצע את הבדיקה כאחת החלופות לאיבחון מוקדם של המחלה.

מהם יתרונות הבדיקה?
הבדיקה הפחות פולשנית, מתבצעת תוך זמן קצר וביכולתה לאתר בדיוק גבוה פוליפים בגודל 10 מ"מ ומעלה.   הבדיקה מתבצעת ללא מתן חומר טשטוש

למה כדאי לשים לב?
כאמור, קולונוסקופיה וירטואלית נמצאת בשלבי מחקר ורק לאחרונה קיבלה בארה"ב את ההמלצה להצטרף לבדיקות הסקר למניעת המחלה.  הדיוק טוב מאד לפוליפים גדולים אך הדיוק נמוך יותר בכל הקשור לגילוי פוליפים הקטנים מ- 10 מ"מ ולכן מומלץ לשוב ולהיבדק כל 3-5 שנים.

הבדיקה מחייבת הכנה הכוללת ניקוי מעיים, הזהה להכנה לקולונוסקופיה אופטית.  במידה והתגלו ממצאים בבדיקה, שגילויים בהסתברות של 10%-30%, תופני/ה לביצוע בדיקת קולונוסקופיה אופטית לאבחון מדויק יותר וטיפול להסרת הממצאים, במידת הצורך. במקרה זה, יש לשוב ולבצע בשנית ניקוי מעיים.

פענוח של צילומי בדיקת קולונוסקופיה וירטואלית?
בדיקת הדמיה זו עושה שימוש במכשיר ה- CT אשר מביא ליצירת תמונות דו ותלת ממידיות של המעיים, המאפשרות הערכת מצב של המעי הגס. הרדיולוג בוחן בקפדנות את הצילומים של המעי , בסיוע תוכנה מיוחד ומחפש את הפוליפים.

מתי להיבדק?
אין המלצה רשמית לגבי קולונוסקופיה ווירטואלית. לגבי סרטן המעי הגס ההמלצה היא לבצע אבחון וטיפול מוקדם, לכל אדם מגיל 50 ומעלה. במידה וקיימת היסטוריה משפחתית של מחלות סרטן, מומלץ לבצע את הבדיקה מגיל 40 או בגיל שהוא בעשר שנים מוקדם מהגיל שבו לקה קרוב המשפחה במחלת סרטן המעי הגס, המוקדם מביניהם.

ניקוי המעי לפני הבדיקה?
ההכנה לבדיקת קולונסקופיה וירטואלית  קיימת חשיבות רבה להקפדה על הכנה טובה המאפשרת בדיקה איכותית. הכנת המעי הגס לבדיקה, דורשת שתייה של חומר משלשל לצורך ניקוי חלל המעי הגס מתוכן והקפדה על תזונה מוגבלת 1-2 ימים לפני הבדיקה. דף הנחיות יועבר אליך ממכון ה- CT וחשוב לפעול על פיו.   ההכנה לבדיקת קולונוסקופיה קיימת חשיבות רבה להקפדה על הכנה טובה המאפשרת בדיקה איכותית ומדויקת.  בדרך כלל , הכנת המעי הגס לבדיקת קולונוסקופיה דורשת שתייה של חומר משלשל  לצורך ניקוי חלל המעי הגס מתוכן והקפדה על תזונה מסוג מסוים, 1-2 ימים לפני הבדיקה.  דף הנחיות יועבר אליך ממכון הגסטרואנטרולוגיה וחשוב לפעול על פיו.
דוגמא של דף הנחיות להכנה עם פיקולקס Picolax לחץ כאן.

כיצד מתבצעת הבדיקה? 
בתחילת הבדיקה יוכנס צינור דק לפי הטבעת ודרכו יוחדר אוויר בלחץ לניפוח מעי הגס לכל אורכו. הליך זה נועד להרחבת המעי לצורך הגברת דיוק הבדיקה. בשלב זה תבוצע סריקה באמצעות מכשיר ה-CT שתוצאותיה יפוענחו על ידי רדיולוג מומחה.  הבדיקה נעשית בשכיבה על הגב ולאחר מכן בשכיבה על הבטן. היא אורכת כעשר דקות עד רבע שעה. הבדיקה נעשית ללא טשטוש וישנם הסובלים מכאב ואי נוחות עקב המעי המנופח.

ולאחר הבדיקה? 
לאחר הבדיקה ניתן לחזור מיד לפעילות מלאה.

מהם הסיכונים?
הסיכון העיקרי הוא בחשיפה לקרינת רנטגן ממכשיר ההדמיה CT. נזק לתאים מצטבר וגדל במידה וחוזרים על הבדיקה כל כמה שנים. החשש הוא מהתפתחות סרטן עקב החשיפה לקרינה.
על פי מחקרים שפורסמו לאחרונה, קיים סיכון קטן מאד להתנקבות המעי בשל הצינור המוחדר לרקטום או עקב לחץ האוויר הגבוה העובר דרך הצינור למעי.

היכן מבצעים את הבדיקות? 
ישנם מספר מכונים פרטיים המבצעים את הבדיקה וכן מספר מצומצם של מחלקות רנטגן בבתי חולים.

לקביעת תור לקולנסקופיה לחץ כאן
לבירורים, שאלות ותגובות ניתן לפנות ל - צרו קשר