04-9931825

צלצלו עכשיו

טיפים לקולונוסקופיה 'אנושית יותר'

בעמותת 'צו מניעה' , אשר מובילה קמפיין להעלאת המודעות לחשיבות של גילוי מוקדם של סרטן המעי הגס, מבקשים להדגיש שמדובר בסרטן בר-מניעה. הקולונוסקופיה יכולה לגלות את הפוליפים במעי שמהם עלול להתפתח גידול סרטני, ולהביא להסרתם, וכך למנוע התפתחות סרטן.

 

נכון, ההכנה לבדיקה אינה נעימה, אולם מומחי העמותה מסבירים איך רצוי להתכונן לבדיקה ולהקל על ביצועה:
• שאלו אם אפשר לתאם את מועד הבדיקה לבוקר או אחה"צ או לקראת סוף השבוע כדי להתאים ללוח הפעילות שלכם.
• נשים שמעדיפות להיבדק על ידי רופאה ולא על ידי רופא יכולות לבקש זאת. יש רופאות גסטרו כמעט בכל מכון.
• ניקוי וריקון המעי הגס לפני הבדיקה חשובים ביותר – בלעדיהם אתם עלולים להידרש לבדיקה נוספת. לכן הקפידו על ביצוע הוראות ההכנה שנמסרו לכם. אל תעגלו פינות.
• התייעצו עם רופא/ת הגסטרו לגבי בחירת תרופת ההכנה: הפיקולקס קל לבליעה, כמות קטנה וטעם של תרכיז תפוזים.
• חלק ממכוני הגסטרו בארץ משתמשים בתמיסה המבוססת על אתילן גליקול. טעמה של התמיסה תפל וגורם לכך שחלק מהנבדקים נכשלים בשתיית החומר ומגיעים לבדיקה כאשר המעי לא נקי מספיק, והבדיקה המתבצעת לא איכותית. חשוב לשתות את כל החומר, וכדי לשפר את הטעם מומלץ לצנן את התמיסה ולהוסיף לה מיץ לימון או משקאות ללא סוכר (כמו דיאט ספרייט.(
• יש להתחיל בדיאטה נטולת סיבים יומיים לפני הבדיקה. כלומר לאכול את כל סוגי המזונות אשר בד"כ פחות מומלצים: פסטה ועוגיות ובורקס וגלידה ושוקולד ולחמניות ואורז לבן וכו' – כל אלה שאין בהם סיבים החשובים לתזונה בד"כ אבל הפעם מפריעים לשטיפת המעי מהתוכן שלו.
• 24 שעות לפני הבדיקה יש להקפיד על דיאטה של נוזלים צלולים כמו מים, מרק צח ומיצי פירות מסוננים ומשקאות קלים.
• בכל מקרה מותר ורצוי לשתות מים עד שעתיים לפני הבדיקה. שתייה משפרת את שטיפת המעי, ומעי נקי משפר את איכות הבדיקה, שכן הוא מצמצם את הסיכוי ששאריות מזון מתעכל יסתירו את הפוליפים.
• ניתן ליטול כדורים נגד בחילה כחצי שעה לפני שתיית התמיסה, ובמקרה של חשש מפני הכנה לא מספקת להוסיף כדורים משלשלים לאחר;התייעצות עם הרופא/ה.
• מומלץ לנבדקים הסובלים ממחלות כרוניות או נוטלים תרופות שונות להתייעץ עם הרופא לפני ביצוע הבדיקה.
• יש להתארגן לשהייה של שעתיים עד שלוש שעות במכון הגסטרו. הקבלה וההכנות לוקחות זמן קצר. הבדיקה נמשכת כ 15-25 דקות וההתאוששות נמשכת 30 עד 60 דקות. יש להגיע לבדיקה עם מלווה, מפני שאסור לנהוג אחריה עקב השפעת חומר הטשטוש.
• אתם יכולים לשוחח עם הרופא/ה לפני הבדיקה על כמות חומר הטשטוש שתקבלו. הסקרנים יכולים לבקש להישאר ערים ולעקוב אחר הבדיקה שלהם במסך הטלוויזיה שנמצא בחדר. אם הבדיקה תכאב, הרופא יכול להוסיף חומר מטשטש גם במהלך הבדיקה
• במשך הבדיקה מתמלא המעי באוויר הנדחס פנימה כדי להקל על תנועת האנדוסקופ. הרופא ישאב את חלקו לפני היציאה, והיתר ישתחרר בדרך הטבע בשעות שלאחר הבדיקה. זה קורה לכולם, ואין צורך להתבייש.
• אצל חלק ניכר מהנבדקים יסיר הרופא פוליפ אחד או יותר מתוך המעי. זה הטיפול שמונע את הסיכון להתפתחות המחלה בעתיד. כמעט כל הפוליפים שפירים, ולמרות זאת כולם נשלחים לפענוח פתולוגי. התשובות מתקבלות לאחר כשבועיים.

הכנו עבורכם מספר סרטונים אשר מתארים את כל מהלך ההכנה והבדיקה, סרטונים הומוריסטיים וקלילים אשר יסייעו לכם להתגבר על החרדות ולהגיע מוכנים עם מעי נקי וחיוך לקראת ההרפתקאה.
לצפיה בסרטונים ליחצו על הקישורים הבאים:
1. פרק ראשון בסדרה הרפואית הראשונה בישראל – אודי הגיע לגיל 50 ובני משפחתו לוחצים עליו בשיטות שונות כדי שיסכים לבדיקה.
כל התהפוכות מובאות בסדרה של 5 פרקים קצרים והומוריסטיים. לצפייה בסרטון לחץ כאן
2. סרטון שמתאר את כל מהלך ההכנה והבדיקה. לצפייה בסרטון לחץ כאן
ולסיום ברוח אופטימית וקלילה – מהם היתרונות האמיתיים בכל התהליך הזה:

1. אין צורך לנקות שיניים בחוט דנטלי ביום ההכנה
2. לא צריך לדאוג לקלוריות, צבעי מאכל וכולסטרול
3. יש המון זמן לקריאה בשירותים
4. מרגישים עייפים, מתחשק לנמנם – ומותר
5. מורידים 2-3 ק"ג והבטן נראית טוב יותר
6. הארוחה אחרי סיום הבדיקה – טעימה במיוחד

מידע למניעה

דילוג לתוכן