למידע נוסף חייגו 04-9931825

מי משלם? הקופה או הביטוח!

מחכים לכם במכון הגסטרו

בדיקת הקולונוסקופיה היא הבדיקה המומלצת ע"י איגוד רופאי הגסטרו לנשים וגברים בריאים בגילאים 40-50 עד בני 75 שנים, למניעת מחלת סרטן המעי הגס.

"שניים במחיר אחד"

הקולונוסקופיה היא גם בדיקה לאיתור פוליפים במעי וגם טיפול להסרתם תוך כדי הבדיקה ללא כל תחושה. הבדיקה מבוצעת כל 10 שנים לכל מי שלא נמצאו אצלו כל ממצאים במעי או כל 3-5 שנים לכל מי שנמצאו אצלו פוליפים שהוסרו במהלך הבדיקה.

לחולים במחלות מעיים מסוגים שונים (קרוהנס, קוליטיס ואחרות) יש המלצות מיוחדות וחשוב להקפיד על הנחיות הרופאים עבורם.

היכן נבדקים?

הבדיקה מבוצעת ב ~50 מכוני גסטרו מצפת ועד אילת; חלקם בבתי חולים ציבוריים, חלקם במרפאות פרטיות (אסותא, רמת אביב, אלישע, הרצליה ועוד) וגם במכונים של קופות החולים. ישנם מאות רופאי/ות גסטרו מומחים ומכשור משוכלל אשר ממתינים לפונים לקביעת תור לבדיקה.

קבלת התחייבות

אמנם באופן רשמי הבדיקה לבריאים (בדיקות סקר) אינה כלולה עדיין בסל הבריאות  אולם  בעקבות מאבק ממושך הגיעה עמותת "צו מניעה" להסדר עם כל קופות החולים, כך שהבדיקה מכוסה בפועל על ידי הקופות. גשו לרופא/ת המשפחה או ישירות לרופא/ת  הגסטרו , הודיעו לו/ה שהנכם רוצים לעבור בדיקת קולונוסקופיה ולקבל התחייבות (טופס 17) לביצוע הבדיקה.

ישנם רופאים שעדיין מהססים, אך אם תעמדו על זכותכם להיבדק – תקבלו את ההתחייבות.

קביעת תור

עם קבלת ההתחייבות הנכם רשאים לבחור את המכון בו תרצו להיבדק.  לרשימת מכוני הגסטרו לקביעת תור- לחצו כאן

בחלק מהמקרים הקופה מפנה למכונים של הקופה או למכונים שאיתם יש לה הסדר מיוחד.  כדאי לברר מהו זמן ההמתנה במכון זה ואם הוא עולה על מספר שבועות, נסולמצוא מכון אחר באזור מגוריכם שבו התור אינו כה ארוך.

חשוב - אם יש לכם סיפור משפחתי של מחלת סרטן המעי הגס או תסמינים אחרים כמו: אנמיה (המוגלובין נמוך), כאבי בטן נמשכים, שינויים בהרגלי היציאה (שילשול או עצירות נמשכים),  חשוב לציין זאת בפני הרופאים כדי לקבל התייחסות לגורמי הסיכון האלו.

שימו לב: אם נתקלתם בקושי בקבלת התחייבות מהקופה או בצורך להמתנה בתור ארוך מאד (חודשים) אנא פנו ל"צו מניעה" zav-menia.org  כדי שנסייע לכם להתגבר על הקשיים.

ביטוחים פרטיים

למי שיש ביטוחי בריאות נוספים (מושלם, זהב, פלטינום וכו' של הקופה או פרטיים) כדאי לברר אם הפוליסה מכסה גם את בדיקת הקולונוסקופיה למבוטחים בריאים (בדיקת סקר).  בחלק מביטוחי הקולקטיב יש כיסוי מלא ובאחרים יש חלקי בלבד. שיחה עם סוכן הביטוח שלכם או עם מנהל/ת הרווחה או משאבי אנוש במקום העבודה תוכל לתת לכם תשובה ברורה בנושא.  אם יש כיסוי בפוליסה שלכם אפשר לבדוק מה המשמעות הכספית ולהפעיל אותה כדי להיבדק במכונים פרטיים שבהם התור בד"כ קצר יותר וניתן גם לבחור את הרופא/ה שמבצעים את הבדיקה.

יוני 2014,        ד"ר  שלמה לבקוביץ

 

לקריאה נוספת: התנהלות מול מערכת הבריאות