למידע נוסף חייגו 04-9931825

סטומה רפואית

מטרת הסטומה הרפואית

מטרת הסטומה הרפואית היא להפנות את פסולת המעי או שלפוחית השתן לנקודת מוצא חדשה, משתי סיבות נפוצות:
• המשך המעי נכרת, ואין לפסולת המעי נקודת מוצא כלל.
• המעי קיים כולו, אך הוא פגוע או זקוק למנוחה לאחר ניתוח, ולכן אין להעביר בו פסולת כלל.
במקרה של סטומה במעי, הבעיה יכולה להיות בפי הטבעת, שנפגע או זוהם, ואז הסטומה הרפואית מאפשרת לגוף להוציא פסולת מבלי שתעבור בפי הטבעת.
במקרים פתולוגיים כמו כריתה של קטע גדול מהמעי להסרת גידול סרטני במעי הגס, או שנגרם נזק בלתי הפיך למערכת העיכול, משמשת הסטומה הרפואית באופן קבוע. במקרים רבים מדובר בפתרון זמני, המאפשר למעי או לפי הטבעת להחלים אחרי פציעה או פגיעה. הסרת הסטומה הרפואית כרוכה בניתוח סגירת המעי ודופן הבטן.

הרכבת הסטומה

בעת עריכת הניתוח הראשוני שבגינו צריך את הסטומה, מוצא חלק מהמעי אל תוך חלון הנפתח אל דופן הקדמי של פני הבטן. לאחר החלמה קצרה מופנית כל הפסולת לחור זה תוך עקיפת המוצא הטבעי - פי הטבעת. על החולה, כמובן, להשתמש באמצעי עזר כדי לאסוף את הצואה. זהו הליך הניתן ללמידה, ויש בנמצא ציוד מתקדם הנועד להקל על משתמשי הסטומה.
ישנם בישראל אלפי 'בעלי סטומה' (זמנית או קבועה) אשר למדו לתפקד במצבם החדש. הם נתמכים ע"י צוות של אחיות מסורות ומקצועיות ברשת של מירפאות המתמחות בכל השיטות והאביזרים המודרניים אשר מאפשרים למטופלים להמשיך בשגרת חייהם במיגבלות מסוימות.
הציוד מתחלק לפי סוגי הניתוח והסטומה. מרבית המטופלים בישראל משתמשים בציוד המרכב משני חלקים בסיס (שגוזרים את הפתח בהתאם לגודל הסטומה. את הבסיס אין צורך להחליף כל יום או כמה פעמים ביום. השקיות שמחברים לבסיס שונות אחת מהשנייה בהתאם לצורך (פתוחות או סגורות).

סיכון משפחתי

על כל 'בעלי הסטומה', אשר חלו בסרטן המעי הגס וטופלו ע"י הסרת הגידול בניתוח, חובה ליידע את בני משפחתם מדרגה ראשונה. למחלת סרטן המעי הגס יש מרכיב משפחתי וגנטי ולכן יש לשכנע את האחים/אחיות בנות/בנים של החולה להיבדק בהקדם בקולונוסקופיה כדי לוודא שאין במעי הגס שלהם פוליפים אשר עלולים להתפתח לסרטן המעי הגס.

לפעולה

1. הבדיקה מתבצעת על חשבון הקופה ויכולה להתבצע בהקדם בכל מכוני הגסטרו. לרשימת מכוני הגסטרו לבחירתכם לחצו כאן
2. דוגמה למכתב שיש להעביר לקרובי המשפחה מדרגה ראשונה מצורפת - לחצו כאן
3. חשוב לברר עם קרובי המשפחה מכל הדורות לגבי מקרים נוספים של מחלת סרטן המעי הגס במשפחה.       דוגמה של עץ משפחתי לתשאול ורישום:

עץ משפחתי צו מניעה סטומה