למידע נוסף חייגו 04-9931825

שאלות ותשובות

קיבצנו מספר שאלות ותשובות נפוצות בנושא בדיקות למניעת סרטן המעי הגס,
נשמח לענות על שאלותיכם, אנו מעדכנים את המידע כל העת

א. שאלות כלליות:
• מדוע לדאוג? האם המחלה נפוצה?
• האם גברים נמצאים ברמת סיכון גבוהה יותר לחלות במחלה?
• מה מיוחד בסרטן המעי לעומת סוגי הסרטן האחרים?
• מהם תמרורי האזהרה של המחלה?
• האם קרוב משפחה מדרגה ראשונה נמצא בסיכון גבוה לחלות בסרטן המעי הגס?

ב. בדיקות:
• בהתחשב שהמחלה שכיחה מאד והבדיקה מועילה, האם כדאי להיבדק כבר בגיל 30?
• אני בן 52 ולאבי היה סרטן המעי הגס. הרופא הפנה אותי לבדיקת קולונוסקופיה. האם לא כדאי לבצע בדיקת דם סמוי בצואה לפני כן?
• כמה זמן נמשכת בדיקת הקולונוסקופיה ומתי ניתן לשוב לפעילות רגילה?
• כל כמה שנים צריך להיבדק בבדיקות סקר?
• הכנת המעיים מטרידה ודוחה, מדוע היא נדרשת לפני ביצוע קולונוסקופיה (גם הווירטואלית)?
• חבר שלי ביצע בדיקה קולונוסקופיה וירטואלית לפני מספר חודשים מדוע לא מפנים את כולם לבדיקה זו?
לצפיה בסרטון אשר מראה את כל שלבי ההכנה והבדיקה לחץ כאן

ג. מי משלם:
• האם הבדיקות כלולות בסל הבריאות?
• כיצד לשכנע את הקופה לאפשר לי לעבור בדיקת קולונוסקופיה לגילוי מוקדם ולמניעת המחלה
• האם אני זכאי/ת להחזר כספי עבור הבדיקה

 

א. תשובות לשאלות כלליות:

מדוע לדאוג? האם המחלה נפוצה?
כן. סרטן המעי הגס היא השנייה בשכיחותה אחרי סרטן הריאות. לצערנו, בישראל בכל יום מתים כ-5 חולים ממחלה ועוד כ- 10 אנשים ביום מאובחנים עם ממצאים.  הבשורה הטובה היא שניתן למנוע את רוב המקרים, אילו כל המבוגרים מגיל 50 ומעלה היו נבדקים, בהתאם להמלצת הרופא המטפל.

האם גברים נמצאים ברמת סיכון גבוהה יותר לחלות במחלה?
לא. סרטן המעי הגס עלול להתפתח באותה מידה גם בקרב נשים.  מומלץ לגברים ולנשים להיבדק בזמן על מנת למנוע את היארעות המחלה. הבדיקה יכולה להציל את חייך!

מה מיוחד בסרטן המעי לעומת סוגי הסרטן האחרים?
במעי הגס מתפתחים פוליפים במשך 5-10 שנים.  אלה גידולים לא סרטניים, הגדלים באיטיות, בקצב של 1 מ"מ לשנה ומתוכם הגדולים יותר עלולים להפוך לסרטניים. הפוליפים מאד שכיחים אצל מבוגרים מעל גיל 50 - הסתברות של 1:3 כלומר לאחד מכל ארבעה נשים וגברים יש כבר פוליפ אחד או יותר במעי הגס.    קיים חלון הזדמנות במשך השנים האלה לגלות ולכרות את הפוליפים וכך למנוע כמעט לחלוטין את הסיכון לחלות במחלה זו.

מהם תמרורי האזהרה של המחלה?
תמרורי האזהרה, הם הפוליפים, שנמצאים במעי הגס במשך שנים. הבעיה היא שבשלב בו הפוליפים לא סרטניים לא נחוש באיתותים שיכולים להעיד על קיומם, כמו למשל, תחושת כאב או הפרעה בפעילות המעיים. רק בשלב שבו הגידול הפך לממאיר, אנו חשים באיתותים השונים. בדיקת קולונוסקופיה יזומה תאבחן ותכרות את הפוליפים במידת הצורך וכך תמנע כמעט לחלוטין את המחלה.

האם קרוב משפחה מדרגה ראשונה נמצא בסיכון גבוה יותר לחלות בסרטן המעי הגס?
כן. אנו יודעים היום כי המחלה עלולה לעבור בתורשה ולכן קרוב משפחה מדרגה ראשונה המתייחס לאב או אם, אח או אחות, ובן או בת נמצא בסיכון מוגבר לחלות במחלה ומומלץ לבצע בדיקה בגיל 40 ולהקפיד על מעקב תקופתי. במצב זה בדיקת הקולונוסקופיה כלולה בסל הבריאות. בכל מקרה מומלץ להתייעץ עם הרופא המטפל.
לצפייה בעץ המשפחתי לסיכון גבוה לחץ כאן
ב. תשובות בנושא הבדיקות:

בהתחשב שהמחלה שכיחה מאד והבדיקה מועילה, האם כדאי להיבדק כבר בגיל 30?
לא. שכיחות המחלה בקרב אוכלוסייה בגיל זה היא יחסית נמוכה מאד ולכן ההמלצה לבצע את הבדיקה באופן גורף מגיל 50 ומעלה, כל עשר שנים.
לאחרונה דווח על עליה של שכיחות המחלה גם בין אלה שעדיין לא בני 50 (דו"ח רשם הסרטן הלאומי 12-2010 לקריאה לחץ כאן).  אתם מוזמנים להתייעץ עם רופא המשפחה או מומחה גסטרו לגבי הבדיקות לפני גיל 50 שנים.

אני בן 52 ולאבי היה סרטן המעי הגס. הרופא הפנה אותי לבדיקת קולונוסקופיה. האם לא כדאי לבצע בדיקת דם סמוי בצואה לפני כן?
לא. במקרה שלך, עצם העובדה שאביך אובחן בעבר כחולה סרטן המעי הגס, מציבה אותך כבר בקבוצה הנמצאת בסיכון גבוה. לכן אין צורך לבצע בדיקה לפני ביצוע קולונוסקופיה. יש לציין שבדיקת קולונוסקופיה מומלצת לאנשים עם סיפור משפחתי של סרטן המעי הגס כבר מגיל 40.

כמה זמן נמשכת בדיקת הקולונוסקופיה ומתי ניתן לשוב לפעילות רגילה?
תהליך הקבלה לההכנה נמשך 30-60 דקות לפני הבדיקה. הרולונוסקופיה נמשכת כ- 30 דקות (בממוצע) והיא מתבצעת תחת השפעת טשטוש המונע את תחושת הכאב.  לאחר הבדיקה ממתינים בין 30-60 דקות עד להתאוששות ואז ניתן לשוב הביתה בסיוע מלווה להמשך מנוחה של מספר שעות  בהן מותר כבר לאכול ולשתות ללא מגבלה.   חשוב לבוא לבדיקה עם מלווה כי אסור לנהוג עקב השפעת הטשטוש.

כל כמה שנים צריך להיבדק בבדיקות סקר?
את הבדיקות מומלץ להתחיל מגיל 50. בדיקת דם סמוי מבצעים כל שנה, בדיקת קולונוסקופיה מומלץ לבצע כל 10 שנים.  אם נמצאו פוליפים או ממצאים קליניים בבדיקה, הרופא/ה ימליץ לחזור על הבדיקה לעתים תכופות יותר, בין 1-5 שנים. יש לציין שכל אלה שעברו קולונוסקופיה אינם נדרשים לבצע בדיקת דם סמוי אחריה. ההמלצה הרפואית היא להמשיך בבדיקות עד לגיל 75 שנים.

הכנת המעיים מטרידה ודוחה, מדוע היא נדרשת לפני ביצוע קולונוסקופיה (גם הווירטואלית)?
המעי הגס מלא בשאריות מזון אשר לא נספגו בגוף. השאריות מסתירות את הפוליפים או הנגעים האחרים במעי ולכן, לפני ביצוע בדיקת הקולונוסקופיה חשוב לשטוף את המעי כדי להבטיח דיוק מירבי בעת הבדיקה. ההכנה אינה כואבת ויש להתייחס אליה כמטרד דוחה אך הכרחי.   את ההנחיות המפורטות לניקוי המעיים תקבלו מהמכון שבו תקבעו תור לבדיקה וחשוב לעקוב אחר ההנחיות ולמלאן במדויק. לקריאת הנחיות נוספות אשר יקלו על ההכנה ועל הבדיקה לחץ כאן .
יש לזכור שהבדיקה נדרשת רק כל 10 שנים. הפיצוי על אי הנוחות של מספר שעות הן שנים רבות של שקט וביטחון כמעט מלא של "חיסון" מהמחלה הזאת.

חבר שלי ביצע בדיקה קולונוסקופיה וירטואלית לפני מספר חודשים, מדוע לא מפנים את כולם לבדיקה זו?
קולונוסקופיה וירטואלית היא בעצם בדיקת CT של המעי (הכרוכה בסיכוני קרינת רנטגן). אמנם לבדיקה זו היכולת לאתר פוליפים במעי, במהירות יחסית וללא שימוש בחומרי טשטוש. אולם היא שיטה חדשה יחסית ועדיין נמצאת בשלבי בדיקה לגבי היכולת שלה לאתר את כל הגידולים (רגישות נמוכה לפוליפים קטנים). ההכנה לבדיקה אינה שונה מההכנה לבדיקת קולונוסקופיה רגילה, וכרוכה באי-נעימות מסוימת. במידה ונמצא פוליפ בבדיקה לא ניתן להוציאו תוך-כדי הבדיקה, ויש צורך לחזור שוב על כל תהליך ההכנה כדי להוציא את הפוליפ בקולונוסקופיה רגילה.  הבדיקה לא נמצאת בסל הבריאות, וכרוכה בתשלום עצמי לא מבוטל. מומלץ להתייעץ עם רופא המשפחה לפני החלטה על הבדיקה המתאימה לך.

ג. מי משלם:

האם הבדיקות כלולות בסל הבריאות?

• בדיקת דם סמוי כלולה בסל הבריאות כל שנה לבני 50-75
• בדיקת קולונוסקופיה כלולה רק לבני 40+ הנמצאים בקבוצת סיכון גבוה ואינה מכוסה  לכלל ציבור המבוגרים.  חשוב לציין, שבעקבות הפעילות הנמרצת של הארגון, רוב הרופאים בקופות כיום מאשרים את הבדיקה לכל מי שדורש באופן ישיר " אני רוצה לעבור קולונוסקופיה"
• בדיקת קולונוסקופיה ווירטואלית אינה כלולה בסל הבריאות
הערה - כמובן שאלה הפונים לרופא/ה עם תלונות או תסמינים (=סימפטומים) אשר מעלים חשד לבעיות במעי הגס יופנו ע"פ שיקול דעת רפואי לבדיקת קולונוסקופיה.

כיצד לשכנע את הקופה לאפשר לי לעבור בדיקת קולונוסקופיה לגילוי מוקדם ולמניעת המחלה?
מקצת הקופות מאפשרות כבר כיום לעבור בדיקה זו לבני 50 ומעלה (בריאים - ללא תסמינים או תלונות) אשר מביעים את רצונם להיבדק בקולונוסקופיה בפני רופא/ת המשפחה.  הרופא/ה יערוך בירור של הפניה ויסביר את המשמעות של הבדיקות השונות.  בקופות מסוימות, בהתאם להנחיות מקומיות, רופא/ת המשפחה  יפנה לרופא מומחה לגסטרולוגיה אשר  מוסמך לאשר את הבדיקה.
ברוב המקרים יש להתחיל את התהליך ע"י פניה לרופא/ ה המשפחה ולהבהיר את הרצון תוך התבססות על ההסברים הניתנים באתר זה ובמקומות נוספים.

האם אני זכאי/ת להחזר כספי עבור הבדיקה?
מומלץ לברר את נושא ההחזר הכספי עבור בדיקות קולונוסקופיה אופטית וקולונוסקופיה וירטואלית במסגרת הביטוח המשלים בסניף קופת חולים הקרוב אליך. במידה והינך בעל פוליסה פרטית כדאי שתפנה/י לחברת הביטוח.  לתשומת ליבך: גובה ההחזר הכספי תלוי בסוג הפוליסה שברשותך.

לקביעת תור לקולונוסקופיה לחצו כאן 

לבירורים, שאלות ותגובות ניתן לפנות ל - צרו קשר