מחלת סרטן המעי הגס

סרטן המעי הגס והחלחולת הינה המחלה הממארת השנייה בשכיחותה בקרב  גברים ונשים בישראל, הימצאותה גבוהה יותר בקרב גילאי 50 ומעלה. 1,881 אנשים נפטרו בשנת 2001 כתוצאה ממחלה זו
וכ - 3,500 אנשים נוספים אובחנו בישראל מדי שנה , בין השנים 2004 ו- 2008.

אבחון מוקדם בשלבים טרום סרטניים והסרת גידולים שפירים (פוליפים) במעי הגס באמצעות קולונוסקופיה, יכולים למנוע את היווצרות המחלה הסרטנית ולהקטין את מימדי המחלה והתמותה כמעט לחלוטין.

מהי מחלת סרטן המעי הגס?

המעי הגס והחלחולת  המעי הוא חלק ממערכת העיכול והוא כולל שני חלקים : המעי הדק והמעי הגס.  אורכו של המעי הגס כמטר וחצי והוא מורכב מהכרכשת (colon) ומהחלחולת (rectum). כאשר המזון נבלע , הוא נדחף דרך הושט אל הקיבה ועובר אל המעי הדק. רוב חומרי המזון נספגים במעי הדק, ומה שנותר, מאוחסן והופך לריכוז של צואה במעי הגס ומשם עובר לחלחולת (רקטום). כשהלחץ בחלחולת חזק דיו יש רצון לריקון המעיים דרך פי הטבעת.  כמעט כל מקרי סרטן המעי מופיעים במעי הגס ופחות במעי הדק.

 

ופנו מורכב מסוגים שונים ורבים של תאים. במצב רגיל התאים גדלים, מתחלקים ומייצרים תאים נוספים הנדרשים לביצוע פעולות הגוף השונות ולשמירה על בריאותו.
עם זאת, כאשר משתבש מנגנון חלוקת התאים, הם ממשיכים להתחלק ולהתרבות ללא כל צורך.
התאים העודפים יוצרים גידול שיכול להיות גידול שפיר או גידול ממאיר.  הגידול הממאיר הוא גידול סרטני בו התאים מתחלקים ללא סדר או פיקוח.
תאים סרטניים חודרים אל הרקמות הסמוכות והורסים אותן.
ל- 1 מכל 3 מבוגרים בגילאי 50 ומעלה, יש כבר גידול שפיר, פוליפ אחד או יותר.
לצפייה בסרטון המתאר הכנה ובדיקה, לחץ כאן.

פוליפים נמצאים בדרך כלל על דפנות המעי הגס והחלחולת, רק במצב נדיר  הנקרא:" familial polyposis " קיימת תופעה של ריבוי פוליפים.   סוגים מסוימים של פוליפים מגדילים את הסיכון לפתח סרטן. במידה והחולה אינו מטופל בהקדם, עלול להופיע אצלו סרטן של המעי הגס והחלחולת. הבעיה היא שגידולים שפירים אינם שולחים אותות אזהרה ולכן חשובה המודעות לקיומם והסרתם לצמיתות מבעוד מועד.